Najlepsi licealiści z Polski goszczą w UMEDzie – wystartowała Szkoła Letnia

12 czerwca ruszyła Szkoła Letnia sUMmer school unikatowy w skali kraju obóz naukowy organizowany po raz pierwszy przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi we współpracy z miastem Łódź. Projekt skierowany jest do najzdolniejszych uczniów klas III i IV liceów ogólnokształcących z całej Polski, w szczególności finalistów i laureatów olimpiad.

W lobby hostelu UMED-u uczestników Szkoły Letniej przywitali prof. Waldemar Machała, Prorektor ds. Wojskowej Służby Zdrowia, Adam Pustelnik, Wiceprezydent Łodzi oraz przedstawiciele partnerów i sponsorów – prywatnego akademika Student Depot, firmy Endolink, Centrum Medycznego Vitaplus, Fundacji dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego.

Aby wziąć udział w rekrutacji licealiści musieli przesłać formularz rekrutacyjny on-line, dołączyć rekomendacje ze swojej szkoły, a także nagrać krótki film na temat motywacji do wzięcia udziału w projekcie. Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa wybrała najlepszą czterdziestkę, która będzie miała szansę poznać Uniwersytet Medyczny w Łodzi trochę bliżej. Licealiści przyjechali do Łodzi z całej Polski, w sumie z 26 miast, m.in. z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Opola, Gdańska i Żywca.

W pierwszej edycji projektu przygotowaliśmy dla uczestników między innymi warsztaty prototypowania czy szycia chirurgicznego, nietypowe zajęcia z chemii oraz wycieczkę po naszym nowoczesnym i doskonale wyposażonym Centrum Symulacji Medycznych, gdzie na co dzień kształcą się studenci prawie wszystkich kierunków – przyszli lekarze czy ratownicy medyczny. A ponieważ nie samą nauką licealista żyje, będzie też czas na integrację i zwiedzania Łodzi – mówi Joanna Milczarek, Dyrektor Biura Promocji, które koordynuje projekt.

Uczniowie spędzą tydzień w kampusie uczelni – zamieszkają w uczelnianym hostelu, wezmą udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach, odwiedzą najnowocześniejsze laboratoria, a w czasie wolnym poznają lepiej Łódź, m.in. Orientarium, Zoo oraz Centrum Nauki i Techniki EC1. Uczelnia zapewnia uczestnikom zakwaterowanie i wyżywienie, a także atrakcyjny pakiet powitalny.

Szkoła letnia to kolejny z programów adresowanych do najzdolniejszej młodzieży, która jest zainteresowana naukami ścisłymi i chce związać swoją przyszłość z zawodami medycznymi. Chcemy się nawzajem lepiej poznać, przedstawić młodzieży swoją ofertę w bardziej zindywidualizowany sposób. Jako uczelnia medyczna nie narzekamy na brak zainteresowania ze strony kandydatów, zwłaszcza jeśli chodzi o studia medyczne, ale naszym celem jest, aby kształcić jak najlepszych – dodaje prof. Tomasz Kostka, Prorektor ds. Kształcenia.